مذاکره برای از سرگیری پروازها به ایران

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی ضمن اعلام افزایش سه برابری پروازها در فرودگاه امام خمینی نسبت به ابتدای سال از مذاکره با هواپیمای اتریشی و لوفتهانزا برای از سرگیری پروازها به ایران خبر داد.

هواپیمایی لوفتهانزا و هواپیمایی اتریشی Austrian Airlines در تاریخ ٨ مهر ماه امسال (1399) از کنسل شدن پروازهای خود به مقصد ایران خبر دادند، بر این اساس پروازهای هواپیمایی لوفتهانزا تا 13 دسامبر (23 آذر ماه) و پروازهای هواپیمایی اتریشی تا 28 فوریه 2021 (10 اسفند ماه) کنسل شدند و مسافران آلمان و اتریش از مبدا دو کشور مجبور به کنسل کردن بلیت‌های خود شدند.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (محمد مهدی کربلایی) در روز شنبه در گفت و گویی ضمن اعلام برنامه‌های خود برای افزایش پروازها، کنترل سلامت مسافران در دوران کرونا و همچنین تشریح شرایط فعلی پروازها از احتمال بازگشت این دو ایرلاین خارجی به فرودگاه امام خبر داد.

- وضعیت پروازهای فرودگاه امام خمینی را در ٨ ماه نخست سال اعلام بفرمایید، در چند ماه گذشته چند درصد رشد پروازی داشتید؟

محمد مهدی کربلایی: از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان و توقف انجام سفرهای بین المللی به دلیل بسته شدن مرزها، پروازهای بین المللی به طور چشم گیری کاهش داشت به گونه ای که در روزهای ابتدایی پاندمی تقریبا اکثر فرودگاه های جهان به حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل درآمد. در فروردین امسال یعنی حدود یکماه پس از شیوع ویروس کرونا، پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) تا بیش از 95 درصد کاهش داشت. اما با گذشت زمان و پیش بینی تمهیدات لازم و تنظیم پروتکل های بهداشتی و همچنین نیاز جامعه جهانی به داد وستد و ارتباطات تجاری، به مرور پرواز ها کمی بیشتر شد.

بر اساس آمار، تعداد پروازها پس از هشت ماه نسبت به ابتدای امسال سه برابر افزایش داشته است. اما این تعداد تنها 10 درصد از تعداد پروازها در زمان قبل از شیوع COVID19 است و ما تا رسیدن به وضعیت عادی فاصله زیادی داریم.

- با توجه به محدودیت هایی که ویروس کرونا آورد چشم انداز شما از وضعیت پروازها در فرودگاه امام خمینی چیست؟

کربلایی: انتظار به سمت کاهش چشم گیر پرواز به دلیل عدم امکان مسافرت در زمان این همه‌گیری است که تأثیر منفی بر صنعت هوایی جهان گذاشته است. بطوری که فرودگاه‌های بزرگ بین المللی را با چالش جدی اقتصادی مواجه کرده وخطوط هوایی را به مرحله ورشکستگی کشانده است. در این شرایط مجموعه فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) و همینطور تمام ایرلاین های داخلی و خارجی همکار تلاش کرده اند تا با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، میزان آسیب پذیری مسافران را در مقابل این ویروس کاهش دهند. مجموعه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در جلوگیری از شیوع گسترده این بیماری در میان کارکنان و مسافران با تنظیم برنامه های منظم و تخصصی و رعایت پروتکل های بین المللی تلاش خود را برای سالم سازی محیط و کسب آمادگی برای افزایش پروازها انجام داده است.

- مذاکره ای با ایرلاین های خارجی جدید و یا قدیمی که به دلیل کرونا پروازهای خود را به فرودگاه امام متوقف کردند انجام شده است؟ آیا تا پایان سال امکان از سرگیری پرواز شرکت های خارجی در فرودگاه امام وجود دارد؟

کربلایی: بله. از ابتدای شیوع ویروس تا کنون بارها با ایرلاین های مختلف مذاکره شده و اطمینان خاطر برای رعایت تمام مسائل بهداشتی در مجموعه فرودگاه به آنها داده شده است. اکنون علاوه بر ایرلاین های داخلی، پروازهای شرکت هواپیمایی قطر، امارت و ترکیش ایر به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) برقرار است و در هفته گذشته مذاکراتی هم با دو شرکت هواپیمایی لوفتهانزا و اتریشی برای از سرگیری پروازها داشته ایم.

- با توجه به کاهش درآمدهای شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی، بفرمایید که راه حل جبرانی شما برای افزایش درآمدهای فرودگاه چیست؟

کربلایی : شهر فرودگاهی دو نوع درآمد برای خود متصور است درآمد هوانوردی و درآمد غیرهوانوردی که با توجه به کاهش پروازها درآمدهای هر دو بخش تحت تاثیر شدید قرار گرفته است. اما اکنون راهکار ما برای برون رفت از بحرانی که جهان با آن مواجه شده است، توسعه بخش اقتصادی و توجه به منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) است. راه اندازی هسته پیشران منطقه آزاد و توجه ویژه به رونق و جهش تولید در این منطقه از طریق ارائه خدمات به سرمایه گذاران، تولیدکنندگان و بازرگانان و توسعه راههای کسب درآمد بازرگانی،از برنامه های ما می باشد.

- با توجه به احتمال بالا رفتن قیمت بلیط هواپیما آیا هزینه ایرلاین ها در فرودگاه امام را افزایش میدهید؟

کربلایی: اکنون هیچ تصمیمی برای افزایش نرخ خدمات قابل ارائه در فرودگاه نداریم و همچنان نرخ های گذشته پا برجاست. نه تنها افزایش قیمت نداده ایم بلکه تسهیلاتی هم برای شرکای تجاری در نظر گرفتیم و مدیریت هزینه ها را به عنوان یک اصل ضروری در دستور کار قرار دادیم تا با ایجاد شرایط مناسب هزینه های جاری فرودگاهی را بهینه کنیم.

- ترمینال سلام چه زمانی مجدد باز می شود؟

کربلایی: در راستای اجرای طرح مدیریت هزینه ها در زمان کاهش تعداد پروازها تصمیم گرفته شد که فقط در ترمینال شماره یک پذیرای مسافران باشیم و در صورت بازگشت به روال گذشته و افزایش تعداد پروازها و مسافران برای ارائه خدمات بهتر، ترمینال سلام نیز بازگشایی خواهد شد.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.