میامی، کاروانسرای صفویه در شاهرود

 معرفی کاروانسرا

در فاصله 45 کیلومتری شرق میامی و در میاندشت، بنایی وجود دارد که شامل سه کاروانسرا است، یکی در دورۀ صفوی و دوتای دیگر در دورۀ قاجار ساخته شده است.شاید اغراق نباشد اگر این کاروانسرا را به عنوان بزرگترین مجموعه کاروانسراهای ایران به حساب آورد. این مجموعه مساحتی بالغ بر 22 هزار مترمربع عرصه و 10 هزار مترمربع اعیان را دارا می باشد.کاروانسرای صفوی در غرب مجموعه قرار دارد و یکی از کاروانسراهای شاه عباسی میامی است

تاریخچه کاروانسرا

کاروانسرای میامی رابط بین کاروانسرای صفوی و قاجاری است که در کنار آن، رواق ها و حجرات و ایوان قرار گرفته‌اند و از آجر کاری‌های متنوع برای پوشش طاق‌ها بهره برده‌اند. بر سردر این کاروانسرا کتیبه ای منظوم به تاریخ 1290 هجری قمری است.

این مجموعه توسط حسین خان نظام الدوله، ایلخانی شاهسون، که به شهاب الملک معروف بود وهمچنین والی خراسان بود ساخته شد، کاروانسرای میامی از آثار ارزشمند تاریخی است که در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. کار مرمت و احیاء این مجموعه در سال 1374 آغاز و همچنان ادامه دارد. این کاروانسرا به دلیل قرار داشتن در کنار جاده اصلی تهران – مشهد و میان دو منطقۀ حفاظت شده خوارتوران در جنوب و منطقه حفاظت شد‌ی خوش ییلاق در شمال از طبیعتی زیبا و گونه‌های گیاهی و جانوری مورد علاقه گردشگران داخلی و خارجی برخوردار است. رصد آسمان شب از دیگر جاذبه های گردشگری این مجموعه به شمار می رود و به همین دلیل سفر به این منطقه را مساوی با سفر برای کشف ناشناخته‌ها می‌دانند.

معماری کاروانسرا

پلان این کاروانسرا به صورت حیاط مرکزی و حیاط آن هشت ضلعی و مصالح ساختمانی آن از آجر است. حجره ها و رواق ها پیرامون حیاط و شترخوان ها در پشت رواق ها قرار گرفته اند و دسترسی به شترخوان ها از سمت شمال و جنوب حیاط ممکن است، در قسمت بالای ورودی، شاه نشین با مقطع هشت ضلعی و دسترسی به شاه نشین از طریق دو راه پله در طرفین دالان ورودی صورت می پذیرد.

این مجموعه علاوه بر موارد فوق، دارای سه آب انبار، حمام، چاپارخانه و تلگراف خانه بوده و در مجاورت قلعه قدیمی میاندشت شکل گرفته که هم اکنون بقایایی از برج و بارو و دیوارهای داخلی این قلعه پنج هزار متر مربعی باقی مانده است.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.