عمارت شترگلو ماهان، جاذبه منحصر بفرد قاجار در کرمان

معرفی شهر ماهان

کرمان را میتوان از کهن ترین شهرهای ایران دانست، کرمان از بناهای منحصر بفردی زیادی برخوردار است که آن را به کلکسیونی از آثار تاریخی ایران تبدیل کرده، ارگ بم، روستای تاریخی میمند و باغ شاهزاده ماهان نمونه‌هایی از این آثار است که ثبت جهانی شده‌اند. شهر ماهان در میان دیگر شهرهای این استان از اهمیت تاریخی خاصی برخوردار است، این شهر در نزدیکی کرمان است. ماهان باغ شهری بزرگ است که لبریز از تاکستانها و باغ های انار است.

 

معرفی عمارت شترگلو

عمارت منحصربفرد شترگلو در باغ شهر تاریخی ماهان در مسیر گردشگری کرمان به بم قرار گرفته است و درواقع سازه‌ای خلاقانه از ابداع معماران کهن ایران است که هنر معماری را با استفاده از آب در هم آمیخته و سازه‌ای آبی بنا نهاده‌اند که اوج خلاقیت و نوع‌آوری را در معماری کهن ایرانی دارد.

معماری عمارت
درست در مرکز عمارت، حوضخانه‌ای زیبا با سقف بلند و با گنبدی مقرنس کاری شده قرار گرفته است و در اطراف آن اتاق‌ها و رواق‌هایی بنا شده است که به گچبری‌های شگفت‌انگیزی مزیین شده‌اند. جهت تهویه هوا نیز دو بادگیر قرینه و زیبا وجود دارد که به جریان باد در عمارت کمک می کند. کمی آن طرف‌تر، فواره‌ای وجود دارد که همیشه می‌جوشد و در حوض و پاشویه‌ها جریان می‌یابد و آب را به فضاهای پیرامونی که برای استراحت ساکنان خانه در روزهای گرم طراحی شده، هدایت می‌کند.

این شکل از طراحی، یکی از نبوغ‌آمیزترین تمهیدات مهندسان و معماران ایرانی است که در جهت مبارزه با گرمای تابستان حاشیه کویر، با بکارگیری هوای پاک و سالم و بدون مصرف هرگونه سوخت و هزینه‌ای طراوت و شادابی کوهستان را به خانه می‌آورد. نبوغ دیگری که در طراحی این بنا بکار برده شده است را می‌توان استفاده از آجرهای سفالی در پوشش سقف و شیب بندی مناسب و دقیق دانست تا آن را از نفوذ آب باران در امان نگه دارد.

باتوجه به اینکه این عمارت در گذر دوران تاریخی خود دچار خسران و خسارت شده است و بی‌تفاوتی بر جای‌جای این اثر نمایان است، ولی همچنان ارزشمندی در گچبری، مقرنس کاری، تارمی‌های آجری، سنگفرش فضاهای درونی حوضخانه، درب‌های چوبی زیبا با شیشه‌های مشبک و رنگی و... وجود دارد که همه و همه از جاذبه های پرطرفدار شیفتگان معماری سنتی ایران به شمار می‌روند.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.